TED (Tenders Electronic Daily)21d left · 21 Sept 2026

Greece – Construction work – ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΤΗΣ ΕΚΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΔΕΘ-HELEXPO ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Διεθνής Έκθεση Θεσσαλονίκης Μονοπρόσωπη Α.Ε. (δ.τ.: ΔΕΘ-HELEXPO Α.Ε.)

Est. value

£165,000,000

Deadline

21 Sept 2026

Published

4 Aug 2026

Region

EL522

Description

Το Έργο αφορά στη συνολική ανάπλαση της έκτασης της ΔΕΘ HELEXPO στη Θεσσαλονίκη, με τη δημιουργία σύγχρονου εκθεσιακού και συνεδριακού κέντρου διεθνών προδιαγραφών, σε συνδυασμό με την ανάπτυξη εκτεταμένων κοινόχρηστων χώρων και χώρων πρασίνου. Εκτελείται με το σύστημα μελέτης–κατασκευής (άρθρο 50 ν. 4412/2016) και περιλαμβάνει την εκπόνηση του συνόλου των απαιτούμενων μελετών. Τα ουσιώδη χαρακτηριστικά και κύρια αντικείμενα του Έργου είναι: • Ανέγερση δύο (2) νέων εκθεσιακών κτιρίων (Η01 και Η02) με υπόγειους χώρους στάθμευσης. • Ανακαίνιση και λειτουργική/ενεργειακή αναβάθμιση του Συνεδριακού Κέντρου «Ιωάννης Βελλίδης». • Διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου, με χώρους πρασίνου, εκδηλώσεων και συνάθροισης κοινού (πλακοστρώσεις, φυτεύσεις με νέα δένδρα, χλοοτάπητες και θάμνους, υδάτινα στοιχεία, παιδικές χαρές, πέργκολες/στέγαστρα, pavilions/café και αστικό εξοπλισμό), κατασκευή περιμετρικής περίφραξης. • Κατασκευή των συνοδών δικτύων υποδομής: αποχέτευση ομβρίων και ακαθάρτων, άρδευση, συλλογή/αξιοποίηση ομβρίων, μηχανοστάσιο, πυρόσβεση και ηλεκτροφωτισμός (περιμετρικός και πάρκου). • Καθαίρεση υφιστάμενων κτιρίων, και διαχείριση των προϊόντων καθαίρεσης (ΑΕΚΚ). Ο Ανάδοχος αναλαμβάνει το σύνολο των ανωτέρω ως ενιαίο αντικείμενο, κατά τους όρους και τις τεχνικές προδιαγραφές των εγγράφων της Διακήρυξης

CPV codes

Construction workEngineering design servicesRoad construction worksBuilding construction workPlant upgrade workBuilding installation workMechanical engineering installation worksElectrical installation workLandscaping work

Source: View original notice

Is this tender relevant to your business?

Red Kite monitors every UK and EU public contract and surfaces the ones worth your time — so you only bid on work you can win.