TED (Tenders Electronic Daily)15d left · 21 Sept 2026

Greece – Refurbishment work – ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΚΤΙΡΙΟΥ ΑΝΑΚΤΟΡΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΡΟΑΥΛΙΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ ΑΧΙΛΛΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

Εταιρεία Ακινήτων Δημοσίου (ETAΔ Α.Ε.)

Est. value

£11,521,300

Deadline

21 Sept 2026

Published

11 Aug 2026

Region

EL622

Description

Το Έργο αφορά στην αποκατάσταση και απόδοση σε σύγχρονη μουσειακή λειτουργία του συγκροτήματος του Αχιλλείου στην Κέρκυρα και, μεταξύ άλλων, αφορά σε εργασίες ολοκλήρωσης της αποκατάστασης του κτιρίου του Ανακτόρου και του κτιρίου του Θυρωρείου, καθώς και εργασίες αναβάθμισης του περιβάλλοντος χώρου του συγκροτήματος. Ειδικότερα στο φυσικό αντικείμενο του έργου, μεταξύ άλλων, συμπεριλαμβάνονται: i. ολοκλήρωση των αρχιτεκτονικών, στατικών και Η/Μ εργασιών στο κτίριο Ανακτόρου, ii. επεμβάσεις ενισχύσεων για την αποκατάσταση στατικής επάρκειας, σύμφωνα με τις σύγχρονες προδιαγραφές αλλά και τις επί τόπου δοκιμές και ελέγχους, στο κτίριο του Ανακτόρου, iii. ολοκλήρωση των αρχιτεκτονικών και Η/Μ εργασιών στο κτίριο Θυρωρείου, iv.. ολοκλήρωση εργασιών υποδομών Η/Μ και δικτύων του συγκροτήματος, v. αναβάθμιση υποσταθμού μέσης τάσης, vi. ανάπλαση του προαύλιου χώρου, vii. προμήθεια και εγκατάσταση απαραίτητων φωτιστικών σωμάτων και της υποδομής τους, viii. προμήθεια και τοποθέτηση των μουσειακών κατασκευών, ix. υπηρεσίες συντήρησης (Μεταλλικά στοιχεία, Ξύλινα Θυρώματα, Αποσπάσεις κλπ) Το αντικείμενο του έργου περιγράφεται αναλυτικά στα τεύχη των Τεχνικών Περιγραφών του έργου και στα Τεχνικά Παραρτήματα που συνοδεύουν την παρούσα Διακήρυξη.

CPV codes

Refurbishment workHistorical monument or memorial construction workEngineering design servicesLandscaping workPreservation services of historical sites and buildings

Source: View original notice

Is this tender relevant to your business?

Red Kite monitors every UK and EU public contract and surfaces the ones worth your time — so you only bid on work you can win.